Podwójne standardy, cynizm, pragmatyzm, zdroworozsądkowy biznes? Oceniać można różnie. Fakt jest taki, że w UE wielu pestycydów na polach używać już nie można, produkować za to – jak najbardziej. A później wysyłać do krajów, których unijne zakazy nie obowiązują.
Pod koniec 2022 r. Fundacja im. Heinricha Bölla opublikowała raport dotyczący eksportu pestycydów z UE na podstawie dostępnych danych z 2018 r.
Według danych Fundacji w 2018 r. pestycydy niedopuszczone w UE, a wyprodukowane w Niemczech trafiały głównie do Ameryki Południowej (56,3 proc. eksportu), następnie Azji (20,5 proc.), Afryki (17,3 proc.) i krajów z kontynentu europejskiego niezrzeszonych w UE (5,9 proc.). Pestycydy wyprodukowane we Francji eksportowane były przede wszystkim do krajów z kontynentu europejskiego niezrzeszonych w UE (49,9 proc.), następnie Azji (34,4 proc.), Ameryki Płd. (8,8 proc.) i Afryki (6,9 proc.).
Z krajów UE najwięcej wycofanych ze wspólnotowego rejestru pestycydów zaimportowała Brazylia, Ukraina i Republika Południowej Afryki.
Smacznego!