Naukowcy nie mają wątpliwości. Odkrycie ma około 45 tys. lat
Cywilizacja chińska uchodzi za jedną z najstarszych na globie, obejmując różnorodne okresy, dynastie i przemiany kulturowe. Międzynarodowy zespół archeologów, złożony z badaczy z Chin, Niemiec, Hiszpanii, Francji i Australii, postanowił skoncentrować się na najnowszym znalezisku. To odkrycie miało miejsce w prowincji Shanxi, a wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Nature Ecology & Evolution”. Badacze dostarczyli niepodważalnych dowodów na istnienie kultury materialnej datowanej na około 45 tys. lat temu.
Około 47 tys. lat temu Homo sapiens rozprzestrzenił się geograficznie w kierunku południowo-wschodniej Europy, posługując się technologią charakterystyczną dla początkowego górnego paleolitu. Obecność ludzi rozumnych została zanotowana w zachodniej Syberii około 45 tys. lat temu, natomiast w północno-wschodniej Azji sięgała około 40 tysięcy lat p.n.e. Według informacji zawartych w artykule naukowym, Homo sapiens mogli pojawić się w Chinach między 43 a 41 tys. lat temu.
Przemierzali nawet 1000 km. Ich narzędzia przetrwały do dziś
Na stanowisku w Shiyu odnaleziono różnorodne narzędzia stworzone z kamienia. Z badań wynika, że zostały zrobione za pomocą techniki lewaluaskiej, która pochodzi z epoki środkowego paleolitu. Tamtejsza ludność potrafiła zdobywać materiały, które były oddalone nawet o 1000 km od wioski, co zapewniało im przewagę technologiczną. Dowodzi to także możliwości ich migrowania. Profesor Yang Shixia, główny autor badania z Chińskiej Akademii Nauk, podkreśla, że pierwsi ludzie rozumni w Chinach rozwijali naprawdę bogatą kulturę.
W Shiyu odkryto ponad 15 tysięcy narzędzi kamiennych, liczne szczątki zwierzęce, w tym fragment czaszki Homo sapiens. To odkrycie dostarcza nowych informacji na temat ekspansji Homo sapiens w Azji i ich pierwszego pojawienia się w północnych Chinach. Datowanie kości zwierzęcych wykazało, że zostały one poddane obróbce przez człowieka około 45 800-43 200 lat temu. Analiza tafonomiczna sugeruje, że ludzie z Shiyu byli zręcznymi myśliwymi i łowcami koni, korzystając z ostrzy z chwytem i trzonkiem. Zdjęcie
https://www.styl.pl/kultura/news-kolejne-niesamowite-odkrycie-w-chinach-naukowcy-wciaz-nie-do,nId,7291094
Współczesna cywilizacja Zachodnia ma zaledwie 2 tys. lat.
Jak zakończyła się cywilizacja Atlantydy: