Na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Polski wydalono dwóch obywateli Ukrainy, którzy podawali się za turystów. „Mężczyźni fotografowali zlokalizowane w miejscowości Braniewo obiekty mające znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności RP” – poinformowała ABW.
Jak podała ABW do wydalenia z Polski dwóch obywateli Ukrainy doszło 9 marca. Obaj zatrzymani w trakcie prowadzonych czynności przez Agencję podawali się za turystów. „Mężczyźni fotografowali zlokalizowane w miejscowości Braniewo obiekty mające znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności RP. Po przejrzeniu zawartości należących do nich nośników danych, ustalono, że fotografowali obiekty, w tym zakłady i instytucje, o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa” – przekazała w komunikacie ABW.
„W związku z tym, że działania obywateli Ukrainy stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego RP, w tym dla obronności kraju, ABW na podstawie art. 302 ust. 1 pkt. 9 ustawy z dn. 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach skierowała do Komendanta Placówki Straży Granicznej w Braniewie wniosek o wydanie wobec tych osób decyzji o zobowiązaniu do powrotu do kraju pochodzenia” – podała ABW. Jak dodała Agencja, mężczyźni zostali przekazani stronie ukraińskiej.
Do sprawy odniósł się w piątek minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. „Zostali wydaleni nie dlatego, że fotografowali wagony ze zbożem, czy prowadzili jakąś inną działalność dziennikarską. Tylko dlatego i podała to ABW, że fotografowali także obiekty infrastruktury krytycznej w niczym nie związane z kwestią tranzytu zboża” – powiedział Tomasz Siemoniak w Radiu Plus.
„W takich przypadkach nasze służby muszą reagować. Nie pozwolimy na to żeby ktokolwiek fotografował obiekty naszej infrastruktury krytycznej” – dodał minister koordynator służb specjalnych.
https://infosecurity24.pl/sluzby-specjalne/agencja-bezpieczenstwa-wewnetrznego/fotografowali-strategiczna-infrastrukture-ukraincy-zatrzymani-przez-abw