Witamy w demokracji (z powrotem). Za kraje ECOWAS zdecydowano o zbrojnej interwencji w zbuntowanym Nigrze

Kraje Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) “podjęły” w czwartek decyzję o wysyłaniu sił szybkiego reagowania bloku, by przywrócić “demokrację” w Nigrze — podała agencja AP.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/panstwa-afrykanskie-zdecydowaly-bedzie-interwencja-zbrojna-w-nigrze/jknkrl0

Przywódcy krajów Afryki Zachodniej podjęli tę decyzję po szczycie w Nigerii.

Rządząca od końca lipca w Nigrze junta wojskowa sformowała w nocy ze środy na czwartek nowy rząd mimo ultimatum państw ECOWAS, które zagroziły interwencją zbrojną, jeśli sprawcy zamachu stanu nie oddadzą władzy.

Wojskowa junta, która przejęła władzę w Nigrze, groziła też, że zabije obalonego prezydenta Mohameda Bazouma, jeśli kraje ECOWAS podejmą interwencję, by przywrócić demokratyczny rząd — podała agencja AP, powołując się na źródła.

O groźbie zabicia prezydenta przedstawiciele nigerskiej junty poinformowali zastępcę sekretarza stanu USA Victorię Nuland w poniedziałek, podczas jej wizyty w tym kraju.

Zamach stanu w Nigrze. Junta odrzuciła ultimatum

Do zamachu stanu w Nigrze doszło 26 lipca. Generał Abdourahamane Tchiani, od 2011 r. szef Gwardii Prezydenckiej, ogłosił się dwa dni później nowym przywódcą kraju.

30 lipca kraje ECOWAS oraz Czad wydały oświadczenie, w którym postawiły juncie ultimatum — jeśli do władzy nie powróci prezydent Bazoum, wobec Nigru zostaną wprowadzone sankcje gospodarcze. ECOWAS zagroził też nowym nigerskim władzom użyciem siły. W odpowiedzi rządy Mali i Burkiny Faso, które także doszły do władzy w wyniku zamachu stanu, zadeklarowały, że interwencja militarna w Nigrze byłaby równoznaczna z wypowiedzeniem wojny również tym państwom.

7 sierpnia przywódcy puczu mianowali nowego premiera. Został nim Ali Mahamane Lamine Zeine, członek nigerskiego rządu obalonego w 2010 r. Tego samego dnia w Niamey gościła p.o. zastępcy sekretarza stanu USA Victoria Nuland, która przeprowadziła “szczere i trudne” rozmowy z przedstawicielami junty. Jej prośba o spotkanie z Bazoumem została odrzucona, podobnie jak sugestie dotyczące przywrócenia demokratycznego porządku w kraju.

Witamy z powrotem w “demokracji” made in USA!

Czy Niger ma może jakieś złoża? Np. uranu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *