Na terenie UE domy jednorodzinne będą tylko dla bogatych, podobnie jak samochody elektryczne

Urszula Zielińska, wiceminister MKiŚ zakłada możliwość wprowadzenie kar finansowych za brak przeprowadzania gruntownego docieplania starych domów, jeżeli nie skorzystamy z finansowych, rządowych zachęt. Artykuł 31 rewidowanej dyrektywy EPBD daje taką możliwość rządowi polskiemu. Czy będziemy karani za niedocieplone domy?

  • Jeszcze do 2030 r. czyli już w przeciągu sześć lat, 16% właścicieli najsłabiej docieplonych budynków mieszkalnych (charakterystyka G) czeka renowacja obejmująca nie tylko termomodernizacje, ale też i wymianę pieców na gaz, węgiel lub olej opałowy w Polsce.
  • Nie przypadkowo Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do prekonsultacji projekt rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku oraz wzoru świadectw charakterystyki energetycznej.  Wszystkie budynki w klasie G będą musiały przejść obowiązkową termomodernizację do 2030 r.
  • Co gorsza dyrektywa EPBD daje możliwość nakładania kar finansowych na właścicieli domów i budynków mieszkalnych, które wyróżniają są najgorzej docieplone, czyli jakie?
  • Urszula Zielińska, wiceminister klimatu i środowiska przyznała w wywiadzie że przygotowywane są przepisy pozwalające rządowi nakładać kary, na właścicieli domów i budynków mieszkalnych, jeżeli nie będą chcieli oni spełnić nowych wymagań ustawionych zgodnie z dyrektywą EPBD.
  • Generalnie będziemy mieli „wybór” – tak, jak jest to wprowadzane teraz w całej UE – jeżeli nie skorzystamy z zachęty i dotacji do wymiany pieców i docieplenia domów to będziemy za to najprawdopodobniej karani. Innymi słowy będziemy mogli wybrać dotacje i zachęty, albo w ostateczności kary finansowe.

Rewizja dyrektywy EPBD zaostrza wymagania iż wszystkie nowe budowane budynki w tym te mieszkalne były bezemisyjne do 2030 r. Jednak w dyrektywie EPBD nie zapomniano także starszych energochłonnych budynkach, które mają etapami przejść gruntowną i głęboką renowację. Co to oznacza?

Co  oznacza dyrektywa EPBD w praktyce dla właścicieli starych domów?

Jeszcze do 2030 r. czyli już w przeciągu sześć lat, 16% właścicieli najsłabiej docieplonych budynków mieszkalnych (charakterystyka G) czeka renowacja obejmująca nie tylko termomodernizacje, ale też i wymianę pieców na gaz, węgiel lub olej opałowy w Polsce.  

Z kolei już od 1 stycznia 2033 r. nakaz remontu zostanie nałożony na łącznie 26% budynków mieszkalnych i domów w Polsce.

Kto nie wykona drogich remontów z wymianą źródła ciepła, termomodernizacją, zamontowaniem paneli fotowoltaicznych nie będzie mógł nie tylko sprzedać, ani wynająć swego mieszkania/domu, gdyż np. nie  otrzyma paszportu renowacji. 

Co gorsza dyrektywa EPBD daje możliwość nakładania kar finansowych na właścicieli domów i budynków mieszkalnych, które wyróżniają są najgorzej docieplone, czyli jakie?

https://www.farmer.pl/energia/oze/czy-wlasciciele-domow-beda-karani-za-niedocieplone-domy-po-wprowadzeniu-dyrektywy-epbd,142829.html

Belgia wprowadza kary nawet 200 tys. euro za brak remontu do pożądanej klasy energetycznej:

Wat als u de regels niet volgt? Dan kan u een boete krijgen van 500 tot 200.000,00 euro. Naast de boete blijft de verplichting tot renovatie trouwens gewoon doorlopen, waarvoor u een nieuwe termijn zal krijgen. Ontsnappen is dus onmogelijk!

https://www.paqt.be/inzicht-1/verplichte-renovatie-van-woningen-vanaf-01012023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *