Naukowcy z Cambridge odkryli planetę która może tętnić życiem
Posted on
Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge wykryli w atmosferze odległej planety K2-18b cząsteczki chemiczne, które na Ziemi powstają wyłącznie dzięki działalności organizmów żywych. To już drugi przypadek, gdy teleskop Jamesa Webba (JWST) rejestruje podobne ślady – tym razem jednak dane są one bardziej obiecujące niż kiedykolwiek wcześniej.
Planeta K2-18b krąży wokół chłodnego czerwonego karła, jest 2,5 razy większa od Ziemi i oddalona od niej o 124 lata świetlne. Dzięki zaawansowanym możliwościom Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba naukowcy mogą jednak analizować skład chemiczny atmosfery planety na podstawie przechodzącego przez nią światła. W ten sposób w jej składzie chemicznym wykryto sygnatury siarczku dimetylu (DMS) i disiarczku dimetylu (DMDS), czyli związków, które na Ziemi są produkowane przez morskie mikroorganizmy.
Naukowcy mamią ludzi możliwością życia na odległych planetach, tymczasem na regularne odwiedziny statków Syndykatu w Układzie Słonecznym czy kontaktów obcych z ziemskimi rządami, wciąż jest spuszczona zasłona milczenia:
W izraelskim ostrzale miasta Chan Junus w Strefie Gazy zginęło 26 osób. Zbombardowane zostały budynki mieszkalne. Dane o ofiarach przekazał dyrektor miejskiego szpitala. Dodał, że […]
Departament Stanu uznał, że Izrael prawdopodobnie używał amerykańskiej broni niezgodnie z prawem międzynarodowym. Resort nie był jednak w stanie wskazać konkretnych sytuacji, co pozwala utrzymać […]