Żądają ustąpienia von der Leyen za bezkrytyczne wsparcie Izraela

Przeciwko polityce Unii Europejskiej i samej Komisji Europejskiej wypowiedziało się wiele partii i organizacji. Między innymi DiEM25, z którego list w 2019 roku do Parlamentu Europejskiego startowała partia Razem. Jednak w lutym 2022 partia opublikowała oświadczenie na swojej stronie, że wychodzi z ruchu. Powodem wyjścia wg partii Razem był brak konsensusu co do inwazji Rosji na Ukrainę. Razem przeszkadzał między innymi krytyczny stosunek DiEM25 do eskalacji konfliktu i NATO.

Europejscy politycy przeciwko Ursuli von der Leyen

Europejska centroprawicowa polityk Nathalie Loiseau opublikowała na platformie X, że popiera Izrael jednak Ursula von der Leyen musi pamiętać, że Żydzi także muszą przestrzegać praw człowieka.

Swój protest opublikowała Komunistyczna Partia Grecji (KKE), potępiając inicjatywę Europejskej Partii Ludowej (z Polski należy do niej Koalicja Obywatelska). Inicjatywa ustawodawcza ludowców w PE została określona przez KKE jako cyniczne poparcie morderczego państwa Izrael. Do sojuszu z ludowcami uchwałę poparli również europejscy socjaldemokraci i zieloni.

Petycja za odwołaniem przewodniczącej Komisji Europejskiej

DiEM25 opublikował petycję na swojej stronie internetowej, gdzie stwierdza, że Ursula von der Leyen złamała unijne prawo oraz prezentuje swoim zachowaniem zgniliznę moralną – kiedy potępiała domniemane ataki Palestyńczyków na izraelskich cywilów, jednocześnie zgadzała się na odcinanie wody, jedzenia i elektryczności do Strefy Gazy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej wyraziła także poparcie dla ataków bombowych przeprowadzonych w odwecie przez siły Izraela, w których zginęło już setki palestyńskich cywilów.

Autorzy petycji wskazują, że izraelskie ataki na palestyńską ludność cywilną nie znajdują poparcia wśród państw członkowskich UE. Stwierdzają więc, że samowolne poparcie Izraela przez Komisarz Ursule von der Leyen, powoduje, że mandat udzielony jej przez państwa europejskie stał się nieważny. Jednocześnie przytoczony został artykuł 33 genewskiej konwencji praw człowieka, zakazujący odpowiedzialności zbiorowej. Za stosowanie takiej można uznać pozbawianie całej strefy wody i elektryczności.

https://faktyianalizy.info/2023/10/19/zadaja-ustapienia-von-der-leyen-za-bezkrytyczne-wsparcie-izraela/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *