Uchylono polecenie generała PiS w którym nakazał żołnierzom oglądać TVP Info

“Informuję, że Dowódca Garnizonu W-wa w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej uchylił polecenie, które zobowiązywało żołnierzy w podległych jednostkach do czerpania wiedzy tylko z mediów publicznych, w szczególności z TVP Info” – przekazał wiceminister obrony Cezary Tomczyk na platformie X (wcześniej Twitter). Poseł dodał, że “cenzura w Polsce jest zakazana”, a “wiedza jest prawem”.

Wspomniany rozkaz został wydany we wrześniu 2016 roku przez ówczesnego dowódcę Garnizonu Warszawa gen. Roberta Głąba. W swoim wpisie wiceminister Tomczyk przytoczył jego treść. Żołnierzom polecono, “aby podstawowym źródłem informacji pozyskiwanych z mediów w codziennej działalności służbowej były programy telewizji publicznej, w szczególności TVP Info“.

Jak zaznaczył wiceminister Tomczyk, z dniem 24 stycznia dyspozycja została uchylona. Decyzję wydał gen. bryg. Tomasz Dominikowski, który zastąpił na tym stanowisku gen. Głąba, po wcześniejszych konsultacjach z ministrem obrony Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

W oficjalnym piśmie gen. Dominikowski powołał się na art. 54 Konstytucji RP, który, jak stwierdził, ustanawia wolność pozyskiwania informacji i zakazuje cenzury prewencyjnej.

Decyzja obejmuje łącznie ponad 30 jednostek podległych Garnizonowi Warszawa. Na liście znajdują się m.in. Centrum Operacyjne MON i Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego.

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-general-rozkazal-zolnierzom-ogladac-tvp-info-polecenie-uchyl,nId,7289496

Nazwisko generała do czegoś zobowiązuje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *